Mistrzostwa Polski Ministrantów w szachach szybkich i błyskawicznych.

W sobotę i niedzielę 23-24 listopada 2019r. odbyły się w Starachowicach XI Mistrzostwa Polski Ministrantów w szachach szybkich i błyskawicznych, w których wystartowało 103 ministrantów z całej Polski reprezentujących 14 diecezji i 28 parafii. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Wikariusz Biskupi Ks. Infułat Stanisław Pindera. W Mistrzostwach tych już po raz piąty wzięli udział dwaj ministranci z naszej parafii. Jakub Jedynak i Łukasz Szymańczyk tworzyli dwuosobową drużynę reprezentującą parafię Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej.

Mistrzostwa Polski Ministrantów rozgrywane były w dwóch cyklach rozgrywek. W pierwszym dniu rozgrywane były XI Mistrzostwa w Szachach Szybkich, a drugim dniu V Mistrzostwa w Szachach Błyskawicznych.

Pierwszego dnia mistrzostw zawodnicy rozegrali 9 rund systemem szwajcarskim z tempem gry 15 minut na partię na zawodnika. W klasyfikacji indywidualnej Kuba zajął 13 miejsce a Łukasz 20 miejsce na 53 startujących zawodników, co dało naszej parafii 8 miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Natomiast drugiego dnia mistrzostw zawodnicy rozegrali 11 rund systemem szwajcarskim z tempem gry 5 minut na partię na zawodnika. W klasyfikacji indywidualnej Łukasz zajął 4 miejsce natomiast Kuba zajął 10 miejsce a na 50 startujących zawodników, co uplasowało naszą parafię również na 8 miejscu w klasyfikacji drużynowej.

Tak więc nasza parafia uplasowała się na wysokim 8 miejscu na blisko 30 parafii z całej Polski za co nasi ministranci otrzymali pamiątkową statuetkę. Należy nadmienić że była reprezentowana tylko przez 2 zawodników natomiast, parafie które zajęły wyższe miejsca były reprezentowane przez 3 a nawet 4 zawodników, a wiadomo że na wynik drużyny składa się suma punktów zdobytych przez wszystkich zawodników.

Podobnie jak to miało miejsce w ubiegłych latach statuetka została przekazana proboszczowi naszej parafii księdzu kanonikowi Janowi Kularskiemu w niedzielę Chrystusa Króla – święta patronalnego Liturgicznej Służby Ołtarza.

Po zakończeniu rozgrywek odbyła się uroczysta dekoracja zwycięskich zarodników i drużyn.

Nasi ministranci są uczniami 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Skarżysku-Kam. W szachy grają: Kuba od 8 lat a Łukasz od 5 lat. Na co dzień są zawodnikami Kieleckiego Klubu Szachowego Victroria Komplexbud. Warto też wspomnieć, że nasi reprezentanci to doświadczeni zawodnicy regularnie występujący w turniejach o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim.