Skauci Europy

Zimowisko u podnóża zamku

 _DSC2965W ostatni weekend stycznia 2017 roku w Chęcinach obyło się zimowisko Gromady wilczków ze Skarżyska, Kielc oraz Buska Zdrój. Łącznie w zimowisku wzięło udział 5 szóstek wilczków.

Zimowisko rozpoczęło się w piątek wieczorem. Po rozpakowaniu swoich bagaży w turystycznym ośrodku młodzieżowym przyszedł czas na krótkie gry wilczkowe. Jak każdy wieczór wypadu harcerskiego został zakończony wieczorną higieną i wspólną modlitwą._DSC2915

Dzień drugi naszego zimowiska rozpoczął się bardzo ważnym wydarzeniem dla gromady Skarżyskiej. W trakcie porannego apelu oficjalnie do Gromady wstąpiło dziewięciu nowych wilczków. Każdy z nowo przyjętych wilczków otrzymał chustę w kolorach gromady wraz z mianem delikatnej łapki. Po apelu przyszedł czas na Mszę Świętą odprawioną przez ks. Marcina Marchewkę. Zaraz po wspólnym śniadaniu rozpoczęła się wielka gra. Każda szóstka musiała odnaleźć jak najwięcej zwierząt z Księgi Dżungli, aby poprosić ich o pomoc. Najważniejszym zadaniem wilczków było uwolnienie porwanego Akeli. Bitwa o wolność Akeli zakończyła się pomyślnie, a szczęśliwe Gromady mogły udać się na obiad w miejscowej restauracji.

_DSC2872Sobota okazała się być dniem pełnym wrażeń i wysiłku, ponieważ zaraz po obiedzie przyszedł czas na olimpiadę sportową. Każdy z wilczków musiał wykonać 15 zadań, które wymagały zarówno sprytu jak i hartu ducha. Do takich zadań zaliczały się między innymi pompki lub kopnięcie piłki do celu. Niezapomniane wrażenia przyniosły również przygotowania do sobotniej kolacji, która była celebracją dobrze wykonanych zadań. W ramach przygotowania kolacji każda szóstka musiała przyrządzić jedno z dań. Był to między innymi wyśmienity budyń, sałatka owocowa lub pasta jajeczna.

Chwilę po obfitej kolacji obyło się świeczysko pełne piosenek i krótkich scenek o życiu bohaterów dzisiejszej gry._DSC2831

Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się do miejscowego kościoła na niedzielną Mszę Świętą. Po wspólnym zdjęciu na tle bajecznego zamku rozpoczął się zwiad wilczkowy. Każda szóstka otrzymała zadania do wykonania, które wymagały przełamania nieśmiałości. Wilczki musiały poznać historię Chęcin, odmówić wspólną modlitwę z jednym z mieszkańców lub narysować panoramę zamku. Najtrudniejszym zadaniem okazało się zdobycie informacji o najstarszym mieszkańcu Chęcin. Po wypełnieniu wszystkich zadań udaliśmy się na pyszny, niedzielny obiad.

Wspaniała przygoda została zakończona apelem po którym zmęczeni, ale niezmiernie szczęśliwi wróciliśmy do naszych domów.

 

Poświęcenie Ołtarza Matki Boskiej Częstochowskiej

_DSC271215 stycznia 2017 roku w naszym kościele parafialnym Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Henryk Tomasik dokonał poświęcenia odnowionego ołtarza Matki Bożej Częstochowskiej. Na tej uroczystości nie mogło zabraknąć Wilczków .

 

 

 

Zlot Niepodległościowy Hufca.

_DSC2483Początek listopada pomimo umiarkowanie korzystnej aury był dla skautów z Hufca Skarżysko-Kieleckiego wyjątkowo ciekawy. Piątego dnia wspomnianego miesiąca w godzinach porannych Mszą Świętą odprawianą przez Duszpasterzy, – Księdza Marcina oraz Księdza Andrzeja w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Borze rozpoczął się bowiem Zlot Niepodległościowy Hufca. Podczas homilii wygłoszonej do harcerzy Duszpasterz środowiska kieleckiego apelował o postawę braterstwa oraz służby bliźniemu. Napełnieni Słowem Bożym Harcerze oraz Wilczki, – oddzielnie wyruszyli w teren, aby wziąć udział w swoich niepowtarzalnych przygodach jakimi były Wielkie Gry! Wilczki mogły wcielić się w polskie oddziały sił zbrojnych. Współpracując ze sobą w sześcioosobowych zespołach chłopcy przemierzali pobliski las w poszukiwaniu postaci, od których mogły otrzymać specjalne zadania będące elementem szkolenia. Młodzi skauci mierzyli się z wymagającymi zadaniami, które dostarczały jednocześnie mnóstwa radości.

_DSC2528Elementem szkolenia była m. in. konieczność stworzenia oraz odlania swojej unikatowej pieczęci, którą należało zapieczętować ważny, operacyjny list do Marszałka Piłsudskiego. Wilczki musiały również wykazać się wiedzą z zakresu religii czy też pozytywnie przejść test sprawnościowy, nad którym pieczę sprawował jeden z dowódców. Po zakończonym etapie poszukiwania punktów z zadaniami nadszedł kurier, który poinformował wszystkich o nadciągających wrogich siłach. Na szczęście bitwa przebiegła dla walecznych Wilczków pozytywnie za sprawą omówionej wcześniej taktyki. Jak się jednak okazało podczas trwania walki, jeden z dowódców polskiej armii został uprowadzony do kryjówki wroga. Wspólnymi siłami, chłopcom udało się podejść niepostrzeżenie do odnalezionej kryjówki, celem odbicia swojego przełożonego.

_DSC2561 Nagrodą za skuteczne i braterskie poczynania Wilczków była „Zapiekanka po Zawiszacku” ugotowana na ognisku przez Krąg Młodych Wędrowników. Potrawa okazała się na tyle przepyszna, iż kolejkę po dokładkę ciężko było objąć w kadrze. Po posiłku zakończonym wspólną modlitwą obaj Akele wraz ze swoimi przybocznymi oraz Hufcowym przeprowadzili Apel końcowy, na którym postawa dzielnych oraz pełnych energii Wilczków została doceniona słowami pochwały. Obie bowiem Gromady (Skarżyska oraz Kielecka) pomimo jesiennej, markotnej pogody stawiły się niemal w pełnych składach osobowych na Zlocie Hufca. Jak się okazuje leśna przygoda wciąż potrafi być bardziej atrakcyjna niż komputer czy telewizor.