Słowo ks. Proboszcza

Słowo Księdza Proboszcza


    Przed nami nowy okres liturgiczny zwany Wielkim Postem. Dziękujemy Bogu za wszelkie łaski, jakie były nam dane podczas tzw. Mszy Kolędowych i za dar serca naszych Parafian.
    Co nas w najbliższej przyszłości czeka? Do czego się przygotowujemy? Na te i inne pytania staraliśmy się odpowiedzieć przed tygodniem na spotkaniu  ze Stowarzyszeniem na rzecz rozwoju naszej parafii.
    Nawiązując doi programu duszpasterskiego Episkopatu Polski, W czerwcu będziemy przeżywali uroczystości związane z 100 rocznicą oddania narodu polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Geneza tego jubileuszu sięga roku 1918, gdy Polska po odzyskaniu niepodległości pragnęła podziękować Bogu za dar wolności. Wyrazem tego było wotum w formie budowy kościoła dedykowanemu Sercu Bożemu w Krakowie. Po konsekracji jezuickiego Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, która miała miejsce 29 maja 1921 roku, pasterze Kościoła Katolickiego w Polsce przy licznym udziale wiernych, 3 czerwca 1921 roku dokonali poświęcenia narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Był to niezwykle ważny moment w dziejach Polski. Od tej chwili, jako wolny naród zobowiązaliśmy się, że zrobimy wszystko, aby nasze ludzkie serca, biły w tym samym rytmie, co Jego Boskie Serce. W setną rocznicę tego wydarzenia 11 czerwca 2021 roku Episkopat Polski dokona aktu poświęcenia naszej Ojczyzny Sercu Bożemu. W łączności z tym wydarzeniem, tego samego dnia to poświęcenie zostanie dokonane w każdej parafii.
    W okresie Wielkiego Postu i w następnych miesiącach, będziemy chcieli się do tej uroczystości dobrze przygotować. Zobowiązuje nas do tego szczególnie tytuł naszej świątyni. Dodatkową motywacją będzie dla nas kanoniczna wizytacja nowego biskupa naszej diecezji Marka Solarczyka. Bardzo ważne jest, abyśmy ks. biskupowi Ordynariuszowi przedstawili się, jako wspólnota parafialna zarówno w wymiarze materialnym, ale przede wszystkim duchowym.
    Pandemia, która trwa od roku, zmieniła nasze życie parafialne. Dziś wieli katolików, którzy w dzieciństwie zostali ochrzczeni, dziś mają luźny związek ze wspólnotą Kościoła. Niektórzy chodząc na Mszę św. okazjonalnie, często mylą wiarę z pewnymi tradycjami czy jedynie formami pobożności.
    Zdarza się też tak, że dorośli ludzie nie mają elementarnej wiedzy na temat prawd wiary czy życia liturgicznego. Powodem tego jest fakt, że od kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu lat nie mieli okazji do dobrej katechezy. Ich formacja często ogranicza się do kilku spotkań przed przyjęciem sakramentu chrztu św. dziecka, pierwszej komunii, czy małżeństwa. Stąd potrzeba nam podjęcia n na nowo trudu poznawania Słowa Bożego i prawd naszej wiary. Św. Hieronim mówił: Nieznajomość  Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa.
    Zachęcamy więc do korzystania z katechez Dzieła Biblijnego, do spotkań Odnowy w Duchu Świętym, by nie tylko zdobyć wiedzę, którą można popisać się w krzyżówce, czy jakimś teleturnieju, ale by pomogła naw wzrastać duchowo.
                                

                                                         ks. kan. Jan Kularski