Nie lękajcie się

Słowo Księdza Proboszcza

Od 1 października o godz. 17.00 rozkołysane dzwony z Dużego Kościoła wołają ludzi na nabożeństwa październikowe. Bijcie, bijcie parafialne dzwony, wołajcie ludzi na różaniec. Bo trzeba, abyśmy w obecnych czasach za apostołami z Ewangelii mogli zawołać: Panie przymnóż nam wiary. Bo jeśli Ona będzie silna, mocna i apostolska, to nasza obecność we wspólnotowej modlitwie stanie się faktem. 
    Dziękujemy Bogu, że w pierwszą sobotę tego miesiąca wzięliśmy udział w diecezjalnej pielgrzymce w Wysokim Kole Rodziny Różańcowej.  Jedna z uczestniczek na zakończenie tej pielgrzymki dała takie oto świadectwo:
    Nie uczestniczę regularnie w spotkaniach formacyjnych, ale staram się włączać w tę piękną modlitwę, by móc rozwijać się duchowo. Umacnia mnie postawa wiary mężczyzn modlących się razem, trzymając w dłoni paciorki różańca – jak to widziałam na Jasnej Górze. Czerpię z tego ogromne wsparcie. To zachęca mnie, bym i ja przed innymi dawała świadectwo. 
    Nasze świadectwo jest potrzebne szczególne teraz, gdy Europa przeżywa ogromny kryzys cywilizacyjny, polegający na odrzuceniu przesłania chrześcijańskiego, a przede wszystkim na odrzuceniu Boga, dekalogu. Przecież cywilizacja chrześcijańska budowana była na biblii, na wierze, że Chrystus zmartwychwstał prawdziwie i to, że założył swój Kościół, który jest stróżem orędzia Ewangelii.
    Europa przyjęła sposób życia – jak mówił nam Ojciec św. Jan Paweł II – jakby Boga nie było. Opanowało ją przesłanie filozofii neomarksistowskiej, liberalnej, konsumpcyjnej. Wyrazem praktycznym tej filozofii bez uznania Boga jest ideologia gender, całkowicie sprzeczna z objawieniem chrześcijańskim i  naturą. Św. Jan Paweł II nazwał ten poziom kultury cywilizacją śmierci. Lansuje się, jak to wielokrotnie podkreślał papież Benedykt XVI i Franciszek, relatywizm. Jest to pogląd, podkreślający, że nie istnieje prawda obiektywna, że nie istnieje obiektywne dobro, że każdy ma swoją prawdę, że może postępować, jak mu się podoba. I każdy może sobie po swojemu tłumaczyć Pismo Święte wg własnej interpretacji. Te ruchy zaznaczają swoją obecność w Europie Zachodniej i docierają również do nas. Nie bójmy się, że chrześcijaństwo upadnie, że Kościół zginie, ale może go zabraknąć w Europie. Chrześcijaństwo może przenieść się gdzie indziej, na inny kontynent. Europa może stracić Chrystusa.
    Dlatego potrzebna jest modlitwa, a szczególnie modlitwa różańcowa. Potrzebni są reformatorzy, którzy pobudzą ludzkie sumienia, którzy sprawią, że my wszyscy: duchowni i świeccy zaczniemy żyć po chrześcijańsku, zgodnie z Ewangelią, zgodnie z przykazaniami, zgodnie z prawem naturalnym. Przyponiał nam o tym papież Franciszek w wydanej nowej encyklice zatytułowanej: Fratelli Tutti, ogłoszonej w Asyżu w patronalne święto św. Franciszka. Ojciec święty we Fratelli Tutti  – Wszyscy jesteśmy braćmi  wskazuje na braterstwo i przyjaźń społeczną jako na drogę odnowienia świata i uczynienia go bardziej sprawiedliwym. Dokument przypomina także o prawie do życia, które nie może być odmówione nikomu. Nikt z niego nie może być wykluczony, bez względu na to, gdzie się urodził. Zapewne wspomniany nowy dokument, pozwoli nam bardziej pochylić się nad przesłaniem papieskim i zasugerowane propozycje wcielać w naszą codzienność.     

Ks. Jan Kularski

Poświęcenie nowych witraży 

Główne prace o charakterze remontowym zaplanowane na ten rok w kościele parafialnym zostały ukończone. Nad wejściem do świątyni, po jego obu stronach, zainstalowano dwa nowe okna witrażowe. Równolegle prowadzone były prace związane z częściowym odnowieniem witraży Rosena znajdujących się w prezbiterium kościoła. Pogarszający się z roku na rok stan okien witrażowych wymagał przeprowadzenia  konserwacji i niezbędnych napraw. Wykonanie nowych witraży wraz z ich montażem oraz prace renowacyjne zostały powierzone dotychczasowemu wykonawcy tego typu prac tj. Krakowskiemu Zakładowi Witrażów S.G. Żeleński.

Inne wykonane w ostatnim czasie prace remontowe to odnowienie pozostałej części ławek drewnianych oraz dokonanie niezbędnych napraw umożliwiających użytkowanie dzwonów kościelnych.
Wszystkie wymienione wyżej zadania finansowane są wyłącznie ze środków pochodzących 
z przekazywanych darowizn i ofiar.  
Poświęcenia nowo zainstalowanych witraży dokonał w dniu 4 października 2020 r., ks. kan.
J. Kularski. Miało to miejsce o godzinie 13.00, podczas  uroczystej mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem proboszcza parafii NSJ.  Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Parafii NSJ aktywnie uczestniczyli w liturgii Słowa Bożego, a także procesji z darami ofiarowując na potrzeby parafii mszał do sprawowania ofiary eucharystycznej.

W tym miejscu, w imieniu ks. proboszcza, wikariuszy oraz stowarzyszenia, pragniemy podziękować wszystkim ofiarodawcom i darczyńcom bez których pomocy realizacja jakichkolwiek prac w kościele jak i pozostałych obiektach parafii nie byłaby możliwa.


Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Parafii NSJ