Bierzmowanie 2018

 

         10 maja w czwartek o godzinie 18.00 w naszej parafii miała przeżywaliśmy bardzo ważną uroczystość. Ksiądz biskup Piotr Turzyński sprawował uroczystą Eucharystię, podczas której udzielił sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Ks. biskup odwiedził naszą parafię po raz pierwszy. Jest najmłodszym biskupem w diecezji, pełni swoją funkcję dopiero czwarty rok. Święcenia biskupie przyjął w katedrze radomskiej 28 lutego 2015r.

         Na uroczystość przybyło wielu kapłanów z parafii naszego dekanatu, rodzina, świadkowie kandydatów do bierzmowania i wielu parafian. Mszę świętą uświetnił nasz chór Sursum Corda i schola parafialna.

         Od początku roku szkolnego grupa 105 uczniów trzecich klas z gimnazjów nr 2, gimnazjum prywatnego i gimnazjum nr 1, przygotowywała się do umocnienia darami Ducha Świętego. W ramach przygotowań młodzież uczestniczyła w cotygodniowej Niedzielnej Eucharystii o godz. 10.30. Na rozpoczęcie roku szkolnego we wrześniu młodzież złożyła deklaracje, ty samym została włączona w poczet kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania. W październiku młodzież uczestniczyła w Nabożeństwach różańcowych. W listopadzie uczestniczyli w spotkaniu z ks. Biskupem Piotrem w sanktuarium w Ostrej Bramie. Podczas tego spotkania młodzież z naszej parafii przygotowała liturgię słowa i śpiewy. W grudniu chodzili na roraty. W wielkim Poście przychodzili na Gorzkie Żale i  Drogę Krzyżową. W kwietniu nasza młodzież nasza brała czynny udział poprzez śpiewy i liturgię słowa  w  Rejonowym  Dniu Wspólnoty w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Oprócz tego młodzież gromadziła się na comiesięcznych niedzielnych spotkaniach w sali parafialnej, także raz w miesiącu spotykała się w piątek na wybranym filmie o tematyce religijnej.

Istotą  sakramentu bierzmowania jest przekazanie Ducha Świętego, umocnienie wiary oraz uzdolnienie do świadczenia o niej oraz jej obrony. Jednoczy ściślej z Jezusem Chrystusem. Katolika włącza w misję ewangelizacyjną Kościoła katolickiego.

         Przez cały rok młodzież bierzmowaną wspierała modlitewnie wspólnota parafialna. Koła Żywego Różańca podjęły codzienną modlitwę o dobre przygotowanie do tego sakramentu i zamówiły w ich intencji Mszę Świętą.

         Na zakończenie młodzież podziękowała ks. biskupowi, ks. proboszczowi i całej wspólnocie parafialnej i złożyła deklarację, że będą pamiętać: o codziennej modlitwie, o uczestniczeniu we Mszy św. w niedziele i święta, o częstym przystępowaniu do sakramentów świętych, o odważnym świadczeniu w naszym środowisku, że Jezus jest Panem naszego życia.