1050 rocznica Chrztu Polski

    1050 Rocznica Chrztu Polski w naszej parafii 
 Rok 2016 to rok wyjątkowy. To właśnie teraz przypada 1050 rocznica przyjęcia przez Polskę chrztu. 
    Mając świadomość rangi tych wydarzeń, społeczność szkolna Gimnazjum     nr 2 im. Powstańców Warszawy w Skarżysku- Kamiennej we współpracy z parafią Najświętszego Serca Jezusowego przygotowała szereg przedsięwzięć związanych z tą ważną rocznicą. Projekt nosi nazwę:
 „Tak zaczęła się Polska – 1050 rocznica przyjęcia chrztu”.
        Pomysłodawczyniami projektu są p. Małgorzata Pisarek i p. Małgorzata Malik. Realizowany jest on we współpracy z p. Joanną Karlikowską- Mańko,                   p. Małgorzatą Skuzą, p. Przemysławem Żmijewskim i p. Wiktorem Gellerem.
        W ramach obchodów tej ważnej rocznicy, 26 kwietnia o godz. 10.00             w kościele pw. NSJ odbyła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył ks. Proboszcz Jan Kularski.  Wśród zaproszonych gości byli min starosta miasta Skarżyska- Kamiennej pan Jerzy Żmijewski, a także wizytator religii katolickiej diecezji radomskiej ks. dr Stanisław Piekielnik.  Po Eucharystii młodzież z gimnazjum nr 2 przedstawiła program artystyczny.
         Na początku zaprezentowano pokaz multimedialny, dotyczący początków państwa polskiego.      
      Chrzest Mieszka I był jednym z przełomowych wydarzeń w historii Polski       i Polaków. Jednak relacje z tych wczesnych wieków są bardzo skromne. Wielu rzeczy możemy się tylko domyślać. Chrzest odbył się prawdopodobnie w Wielką Sobotę zgodnie z ówczesnym zwyczajem, w nocy oczekiwania na zmartwychwstanie Pańskie. Znaleziska sugerują, że mógł się odbyć na wyspie Ostów Legnicki, koło grodu gnieźnieńskiego, głównej siedziby Piastów. Znaleziono tam basen chrzcielny, w którym mógł się zmieścić dorosły człowiek. Przypuszcza się, że razem z księciem ochrzczony został jego dwór. 

Kolejnym elementem programu była odegrana scena chrztu Mieszka. 

Następnie odbył się koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu chóru szkolnego, solistów oraz zespołu instrumentalnego. Zaprezentowane zostały następujące utwory:
– fragment chorału gregoriańskiego „Tempore Adventu” w wykonani chóru         – instrumentalną wersje utworu „Breve regnum”
– „Bogurodzice”, najstarszą utrwaloną polską pieśń religijna i najstarszy zachowany polski tekst poetycki na podstawie chorału gregoriańskiego. Bogurodzica pełniła rolę hymnu państwowego, dziś jest śpiewana jako pieśń patriotyczna
–  „Gaude Mater Polonia” (Raduj się Matko Polsko), to polski średniowieczny hymn skomponowany do słów Wincentego z Kielc. Śpiewało ją rycerstwo polskie po odniesionym zwycięstwie. Później pieśń towarzyszyła uroczystościom narodowym.
– „Elegię o latach minionych” 
–  „Kołysankę Piastowską”
–  „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, hymn skomponowany  specjalnie na jubileusz 1050 lecia chrztu Polski do słów Heleny Abbe i Leopolda Twardowskiego. Muzykę skomponował Leopold Twardowski.

Program artystyczny bardzo się podobał. Na krótką chwilę przeniósł wszystkich do epoki średniowiecza, która miała ogromny wpływ na kształtowanie się państwa polskiego.

Małgorzata Malik

      

Chrzest księcia i jego drużyny oznaczał nawiązanie ścisłych kontaktów  ze światem Zachodu, związanym z tradycją i kulturą łacińską, której niezwykle ważnym elementem, oprócz architektury, sztuki i literatury była muzyka. W okresie średniowiecza dominowała muzyka religijna, śpiewana w języku łacińskim. Śpiew chorałowy pojawił się wraz z przyjęciem chrześcijaństwa. Pielęgnowano go w zakonach i klasztorach. Swoją nazwę zawdzięczają papieżowi Grzegorzowi I Wielkiemu.
                                                           Kronikarz Gall Anonim twierdził, że do przyjęcia chrześcijaństwa z zachodu, namówiła go jego żona, córka księcia czeskiego, Dobrawa. 
Wraz z chrześcijaństwem zaczęła rozwijać się administracja kościelna dostarczająca wsparcia duchowego, jak i również rządzenie gospodarki i co najważniejsze- zdobycze cywilizacyjnego zachodu.

      Do najcenniejszych zabytków polskiej muzyki należy „Bogurodzica”, najstarsza utrwalona polska pieśń religijna i najstarszy zachowany polski tekst poetycki na podstawie chorału gregoriańskiego. Bogurodzica pełniła rolę hymnu państwowego, dziś jest śpiewana jako pieśń patriotyczna.  Usłyszymy ją w wykonaniu Krystiana Szczygła.

     „Gaude Mater Polonia” (Raduj się Matko Polsko), to polski średniowieczny hymn skomponowany do słów Wincentego z Kielc. Śpiewało ją rycerstwo polskie po odniesionym zwycięstwie. Później pieśń towarzyszyła uroczystościom narodowym. Pierwsza zwrotka, którą za chwilę usłyszymy, jest obecnie śpiewana w czasie inauguracji roku akademickiego.

      Zespół Green Wood prezentuje szerokiej publiczności utwory nawiązujące do dawnych czasów. Dziś usłyszymy: „Elegię o latach minionych” w wykonaniu Oli Jeziorskiej i Kacpra Palkowskiego, a także „Kołysankę Piastowską”, która (prawdopodobnie) była śpiewana przez Dobrawę małemu Bolesławowi Chrobremu. Zaśpiewa ją Natalia Depo. Akompaniować będą Dominik Żak, Kornelia Salwerowicz i Kamila Kwiatkowska.

      Chrzest  był głęboko przemyślaną i przygotowaną politycznie decyzją. Dzięki przyjęciu nowej wiary, Mieszko I wprowadzał swe księstwo w krąg polityki europejskiej i znalazł dla niego miejsce w ówczesnym świecie. Mógł to uczynić tylko jako władca chrześcijański;  żadne z państw pogańskich, odrzucających chrzest, na dłuższą metę w Europie nie przetrwało.

Zobacz galerie